Dell Inspiron 3501 Core i5 11th Gen 8GB RAM Laptop
Price in Bangladesh
৳44,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳44,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 44,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 11th Generation |
| Processor Speed | Base Frequency 2.40GHz up to 4.20GHz, 8M Cache |
| Screen Size | 15.6" FHD Display |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 512GB |
| Disk Type | SSD |
| Networking | Wi-Fi, Wireless 802.11ac, Bluetooth |
| Webcam | Yes |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 3-cell, 42 Wh |
| Software | Default OS |
| Ports | 1 x USB 2.0 Gen 1 Type-A<br>2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A<br>1 x HDMI 1.4b |
| Extra Slot | Extra RAM Slot, Extra M.2 Slot |
| Dimensions (W x D x H) | 363.96 x 249 x 19.9 mm |
| Product Weight (Kg) | 2.2Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
Dell Inspiron 3501 laptop comes with an intel core i5 11th generation processor that can generate 2.40GHz base frequency & 4.20GHz turbo boost speed, 8M cache. In addition, this laptop has a 15.6-inch Full HD anti-glare display that provides a clear, bright image and is easy on the eyes. Additionally. the laptop includes 8GB RAM & 512GB SSD drive storage capacity.
Be the first to review
Share your experience with Dell Inspiron 3501 Core i5 11th Gen 8GB RAM Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★