Dell Inspiron15-7559 Core i7 4GB Graphics Gaming Laptop
-21%
Price in Bangladesh
৳32,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳32,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 22%
৳41,000
৳ 32,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Gaming |
| Processor Type | Intel Core i7 6th Gen 6700HQ |
| Processor Speed | 6M Cache, up to 3.50 GHz |
| Chipset | Intel H110 |
| Screen Size | 15.6" Full HD LED Display |
| RAM | 16 GB |
| Hard Disk | 512GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD graphics 4GB with NVIDIA GeForce GTX 960M 4GB Dedicated Graphics |
| Audio/Speaker | Stereo Speakers with Waves MaxxAudio 4.0 |
| Networking | Wi-Fi, Bluetooth, LAN |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | Yes |
| Battery | 6 Cell Battery, Up to 11 Hours Backup |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows |
| Ports | combo audio port, 3 x USB 3.0. |
| Product Weight (Kg) | 2.57 Kg |
| Series | Dell Inspiron |
📖 Overview
Dell Inspiron 15-7559 gaming laptop has an Intel core i7 6th generation processor, 15.6 inches full HD LED laptop display,16GB DDR3 RAM, 512 GB SSD, Nvidia GF GTX 4 GB GDDR5 graphics card, LAN, wi-fi, Bluetooth, card reader, HD webcam, HDMI, combo audio port, 3 x USB 3.0.
Be the first to review
Share your experience with Dell Inspiron15-7559 Core i7 4GB Graphics Gaming Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★