Dell Latitude 14 7420 Core i5 11th Gen Metal Body
Price in Bangladesh
৳43,999
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳43,999 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 43,999
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-1135G7 |
| Processor Speed | 8MB Cache, 2.40GHz up to 4.20GHz |
| Chipset | Integrated with processor |
| Screen Size | 14″ FHD 1920 x 1080p Display |
| RAM | 8GB Non-ECC, Integrated RAM |
| Hard Disk | 512GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
| Audio/Speaker | Realtek ALC3281-CG, High Definition Audio |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX201 2x2 .11ax 160MHz, Bluetooth v5.1 |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Card Reader | MicroSD |
| Battery | 4-Cell, 63Whr |
| Keyboard | LED Backlit Available |
| Dimensions (W x D x H) | 0.68" x 12.65" x 8.22" |
| Product Weight (Kg) | 1.22kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
This Dell Latitude 7420 laptop has an Intel Core i5-1135G7 11th-generation processor that will ensure responsive performance, multitasking, and entertainment. It features a 14" FHD LED 400 nits Brightness display that enhances your viewing experience and delivers vivid images. This Dell laptop also includes 8GB Non-ECC, Integrated RAM, and 512GB PCIe NVMe M.2 SSD, webcam, Wi-Fi, Bluetooth, built-in graphics, LED backlit keyboard, etc.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 14 7420 Core i5 11th Gen Metal Body and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★