Dell Latitude 3301 Core i5 8th Gen 16GB RAM 256GB SSD
Price in Bangladesh
৳27,999
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳27,999 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 27,999
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8265U 8th Gen |
| Processor Speed | Base Frequency 1.60GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14-inch FHD IPS Display with a Resolution of 1920 x 1080p |
| RAM | 16GB |
| Hard Disk | 256GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Integrated in ALC3204 (Class-D 2 W) |
| Networking | Intel Dual Band Wireless AC 9560 Wi-Fi (802.11ac) 2x2 + Bluetooth 5.0 (Bluetooth Optional) |
| Webcam | 2.7mm, 4-element lens, HD RGB camera |
| Battery | Up to 4 hours |
| Dimensions (W x D x H) | 0.59" x 12.11" x 8.05" |
| Product Weight (Kg) | 1.17 kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
This Dell Latitude 3301 comes with a powerful Intel Core i5 8th-generation processor that has a base frequency of 1.60GHz. It features a 14-inch FHD IPS display with a resolution of 1920 x 1080p and has a 2.7mm HD RGB camera that can take clear photos and videos. Also, it has 16GB of RAM and a 256GB NVMe SSD Hard Disk storage capacity for smooth and fast performance.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 3301 Core i5 8th Gen 16GB RAM 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★