Dell Latitude 3301 Core i5 8th Gen 8GB RAM 256GB SSD
-12%
Price in Bangladesh
৳30,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8265U 8th Gen |
| Processor Speed | Base Frequency 1.60GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 13.3 Inch FHD Display, 1920 x 1080 pixels Resolution |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Integrated in ALC3204 (Class-D 2 W) |
| Networking | Intel Dual Band Wireless AC 9560 Wi-Fi (802.11ac) 2x2 + Bluetooth 5.0 (Bluetooth Optional) |
| Webcam | 2.7mm, 4-element lens, HD RGB camera |
| Card Reader | MicroSD Card supports up to 2 TB |
| Battery | 4-cell "smart" lithium-ion (45 WHr) |
| Keyboard | X= 18.70 mm key pitch Y= 18.05 mm key pitch |
| Dimensions (W x D x H) | 0.59" x 12.11" x 8.05" |
| Product Weight (Kg) | 1.17 kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
This Dell Latitude 3301 laptop feature a powerful Intel Core i5-18265U 8th generation processor speed that has a base frequency of 1.60GHz. The Dell Latitude 3301 features a 13.3 Inch FHD display which has a resolution up to 1920 x 1080 pixels and 2.7mm, 4-element lens, HD RGB camera for photos or videos. Moreover, its 8GB RAM with 256GB SSD and Intel UHD Graphics 620 gives a faster using performance.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 3301 Core i5 8th Gen 8GB RAM 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★