Dell Latitude 3310 Intel Pentium Core 4 8th Gen Laptop
-15%
Price Range in Bangladesh
from
৳15,990
to
৳16,500
across 2 sellers
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳15,990 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳16,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 16%
৳18,990
৳ 15,990
ElephantRoad, Dhaka
৳ 16,500
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Pentium Core 4 8th Gen |
| Processor Speed | 6 MB Cache, 4 Core, 1.60 GHz to 3.90 GHz |
| Screen Size | 13.3" FHD DIsplay |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 128GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Integrated HD Graphics |
| Audio/Speaker | 2W Dual stereo speakers |
| Networking | AC 9560, 2 x 2, 802.11ac, MU-MIMO, Bluetooth wireless card |
| Webcam | HD Webcam, 0.92 megapixels |
| Battery | 56WHr, 4-Cell, Express Charge |
| Keyboard | Single pointing keyboard |
| Software | Windows 11 pro |
| Dimensions (W x D x H) | 22.3 x 329.6 x 230.45 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.56 kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
This Dell Latitude 3310 comes with a powerful Intel Pentium Core 4 8th generation processor that has 6 MB Cache, 4 Core, 1.60 GHz to 3.90 GHz processor speed. It has 13.3" FHD display, 8GB RAM, 128GB SSD Hard Disk, integrated HD graphics, 2W dual stereo speakers, wireless-AC 9560, 2x2, 802.11ac, MU-MIMO, Bluetooth wireless card, HD webcam, 0.92 megapixels camera, single pointing keyboard, and Windows 11 Pro software.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 3310 Intel Pentium Core 4 8th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★