Dell Latitude 5300 2-in-1 Core i7 8th Gen 8GB RAM Touch
Price in Bangladesh
৳36,999
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳36,999 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 36,999
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7 8th Generation |
| Processor Speed | Base Frequency 3.70 GHz, Turbo Frequency 4.70GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 13.3 inch FHD Anti-Glare Touch |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD 620 |
| Audio/Speaker | Audio by Bang & Olufsen |
| Networking | Intel 802.11a/b/g/n/ac Wi-Fi & Bluetooth V4.2 Combo |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | Multi Card Reader |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 207 x 304 x 17.3 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.373 Kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
This Dell Latitude 5300 is a 2-in-1 laptop that comes with a powerful Intel Core i7 8th generation processor with a Base Frequency of 3.70 GHz and a turbo frequency of 4.70 GHz. It features a 13.3-inch full HD anti-glare touch screen display and an HD Webcam for capturing high-resolution pictures and videos. Also, it has 8GB RAM and 256GB NVMe SSD Hard Disk storage capacity that gives a fast and smooth performance.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 5300 2-in-1 Core i7 8th Gen 8GB RAM Touch and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★