Dell Latitude 5520 i7 11th Gen 16GB RAM / 256GB SSD
Price in Bangladesh
৳54,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-1135G7 11th generation |
| Processor Speed | Maximum Turbo Frequency 4.70 GHz, Cache 12 MB, Total Cores 4, Total Threads 8 |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 15.6" Full HD |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB SSD |
| Disk Type | SSD |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX201, 2 x 2, 802.11ax, Bluetooth 5.2 |
| Webcam | 720p at 30 fps, widescreen HD RGB |
| Card Reader | SD 4.0 Memory Card Reader |
| Battery | 4-Cell, 63 Wh |
| Keyboard | Single Pointing Non-Backlit English US Keyboard and 10 Key Numpad |
| Dimensions (W x D x H) | 14.09 x 9.19 x 0.78" |
| Product Weight (Kg) | 1.59 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Dell Latitude 5520 laptop features a 15.6-inch display with four-sided narrow bezels, an anti-glare screen, and a camera shutter for privacy designed to keep you focused on your work. Also, features 16GB DDR4 3200MHz RAM and 256GB SSD, a built-in low blue light solution for excellent color, and reduced harmful blue light during long run times. This laptop uses the latest 11th-generation Intel Core i7 processor for fast performance.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 5520 i7 11th Gen 16GB RAM / 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★