Dell Latitude 7290 Core i7 8th Gen Laptop
Price in Bangladesh
৳22,490
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳22,490 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Uttara, Dhaka
৳ 22,490
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Intact |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-8650U 8th Gen |
| Processor Speed | Base Frequency 1.90GHz, Turbo 2.11GHz, 10MB Cache |
| Chipset | Intel Chipset |
| Screen Size | 12.5 Inch 1366 x 768p Display |
| RAM | 8GB DDR4 2400 Bus |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
| Audio/Speaker | Dual Speakers |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0 |
| Webcam | HD Camera 720 |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 3 Cell Battery, 3 Hours Battery Backup |
| Product Weight (Kg) | 1.19 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
Dell Latitude 7290 laptop has a 12.5-inch anti-glare display with a resolution of 1366 x 768 pixels. It includes a powerful Core i7 8th gen processor and an integrated UHD Graphics 620, making it ideal for programming, web design, and other comparable tasks. It contains 8GB RAM and a 256GB SSD for improved performance. It's easy to carry due to its weight of 1.19 kg.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 7290 Core i7 8th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★