Dell Latitude 7340 Core i7 13th Gen 16GB / 512GB SSD
Price in Bangladesh
৳62,999
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳62,999 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 62,999
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7 1355U-13th Gen |
| Processor Speed | Up To 5.00GHz, 12MB Cache |
| Screen Size | 14" FHD+ |
| RAM | 16GB DDR5 4800MHz |
| Hard Disk | 512GB NVM Express Drive |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Xe - 8GB |
| Audio/Speaker | Speakers Waves MaxxAudio Pro |
| Networking | Intel Wi-Fi 6E AX211, 2 x 2, 802.11ax, Bluetooth |
| Webcam | HD Web Camera |
| Card Reader | SD / SDHC / SDXC Multi-Format Card Reader |
| Battery | 3 Cell, 57Wh |
| Keyboard | LED Backlit |
| Software | Windows 11 Pro |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
This Dell Latitude 7340 is a laptop that has a 14" FHD+ display. It is powered by an Intel Core i7 13th Gen that can generate speeds up to 5.00GHz, 12MB Cache. It has 16GB DDR5 4800MHz RAM, a 512GB NVM Express drive, an Intel Iris Xe-8 GB graphics card, speakers Waves MaxxAudio Pro, and an SD / SDHC / SDXC Multi-Format Card Reader. Moreover, it offers a 3-cell, 57Wh battery that provides long-term battery backup.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 7340 Core i7 13th Gen 16GB / 512GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★