Dell Latitude 7390 2-in-1 Core i5 8th Gen Touchscreen
-3%
Price in Bangladesh
৳36,500
from 1 seller
The lowest price of Dell latitude 7390 2-in-1 core i5 8th gen touchscreen in Bangladesh is ৳36,500 only. Buy Dell latitude 7390 2-in-1 core i5 8th gen touchscreen at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 4%
৳38,000
৳ 36,500
📋 Used Laptop Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8250U 8th Gen |
| Processor Speed | Frequency 1.60 GHz up to 3.40 GHz, 6M Cache |
| Chipset | Integrated with the Processor |
| Screen Size | 13.3" FHD Touchscreen |
| RAM | 8GB RAM |
| Hard Disk | 256GB SSD |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Stereo Speaker with MaxxAudio Pro |
| Networking | Qualcomm QCA61x4A 802.11ac Dual Band(2 x 2) Wireless Adapter, Bluetooth 4.0 |
| Webcam | Microsoft Skype for Business Certified HD 6.5 mm RGB Integrated Camera (User-Facing fixed focus) |
| Battery | 4 Cell 60Whr ExpressCharge Capable Battery |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Software | Genuine Windows 10 Pro |
| Product Weight (Kg) | 1.42 Kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
Dell Latitude 7390 2-in-1 laptop has a 13.3-inch full HD touchscreen display with corning gorilla glass 4 screen protection, 8GB LPDDR3 RAM, and Intel UHD graphics 620. It is powered by an Intel Core i5-8250U 8th Generation processor that a maximum frequency of up to 3.40 GHz. It offers a 256GB SSD storage capacity, a backlit keyboard, and a 4-cell 60Wh battery that provides long-term battery life. It is ideal for office work, presentations, and meetings, among other things.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 7390 2-in-1 Core i5 8th Gen Touchscreen and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★