Dell Latitude 7390 Core i7 8th Gen 8GB RAM 256GB SSD
-10%
Price in Bangladesh
৳26,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7 8th Gen |
| Processor Speed | Up to 3.40 GHz, 6M Cache |
| Screen Size | 13.3 Inch FHD Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB NVME M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Stereo Speaker with MaxxAudio Pro |
| Networking | Intel Dual Band Wireless-AC 8265 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.2 |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Card Reader | MicroSD / SDHC / SDXC |
| Battery | 60 Wh Lithium-Ion, 4 cells |
| Keyboard | LED Backlit |
| Dimensions (W x D x H) | 12 x 8.26 x 0.71 inch |
| Product Weight (Kg) | 1.42 Kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
Dell Latitude 7390 laptop comes with 8GB RAM and 256GB SSD storage capacity. It is a powered by Intel Core i7 8th generation processor with built-in Intel UHD Graphics 620. The laptop features stereo speaker with Maxx audio Pro, 720p HD Camera, LED backlit keyboard, and 60 Wh lithium-Ion, 4 cell battery.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 7390 Core i7 8th Gen 8GB RAM 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★