Dell Latitude 7390 Core i7 8th Gen 16GB RAM Laptop
Price in Bangladesh
৳38,999
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳38,999 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 38,999
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7 8th Gen |
| Processor Speed | Up to 3.40 GHz, 6M Cache |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 13.3 Inch FHD Display |
| RAM | 16GB RAM |
| Hard Disk | 256GB SSD |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Stereo Speaker with MaxxAudio Pro |
| Networking | Intel Ethernet Connection I219-LM 10/100/1000MBit/s, Intel Dual Band Wireless-AC 8265 a / b / g / n Wi-Fi 4/ac, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2 |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Card Reader | MicroSD / SDHC / SDXC |
| Battery | 60Wh Lithium-Ion, 4 cells |
| Keyboard | LED Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 12 x 8.26 x 0.71 inch |
| Product Weight (Kg) | 1.42kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
This Dell Latitude 7390 has 16GB of DDR4 RAM and a 256GB SSD drive. It is operated by an Intel Core i7 8th Gen processor that generates speed up to 3.40 GHz, 6M Cache. It offers a 13.3-inch FHD display as well as a fingerprint security mechanism that rapidly unlocks the laptop when you touch the sensor. It has backlight support, allowing you to work in low light. Moreover, it supports Intel UHD Graphics 620.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 7390 Core i7 8th Gen 16GB RAM Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★