Dell Latitude 7400 Core i5 8th Gen 16GB RAM Touch
Price in Bangladesh
৳39,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8265U 8th Generation |
| Processor Speed | Base Frequency 1.60 GHz up to 3.90 GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14 inch, FHD Touch Anti-reflective and Anti-Smudge, Corning Gorilla Glass 5 |
| RAM | 16GB DDR4 2400MHz |
| Hard Disk | 512GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD 620 Graphics |
| Audio/Speaker | High Quality Speakers |
| Networking | Intel Dual Band Wireless AC 9560 (802.11ac) 2x2, Bluetooth 5.0 |
| Webcam | IR Camera |
| Battery | 4-Cell 60Whr |
| Keyboard | Full Sized, Optional |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 319.77 x 199.9 x 14.89 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.36 Kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
Dell Latitude 7400 laptop is a powered by Intel Core i5 8th generation processor with Intel UHD 620 Graphics. The laptop included 16GB DDR4 RAM, and 512GB SSD storage capacity. It has 14 inch touchscreen display that features full HD resolution, anti-reflective Corning Gorilla Glass protection, 300 nits brightness.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 7400 Core i5 8th Gen 16GB RAM Touch and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★