Dell Latitude 7420 X360 Core i7 11th Gen 2-in-1 Touch
Price in Bangladesh
৳49,999
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳49,999 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 49,999
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-1165G7 11th Gen |
| Processor Speed | 2.8Ghz turbo boost up to 4.7Ghz, 8 Cores |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14-inch Touch-screen, IPS Display, 1920 x 1080 Full HD Resolution |
| RAM | 16GB 3733Mhz DDR4 RAM |
| Hard Disk | 512GB NVME Flash SSD |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics, 8GB Total Graphics Memory |
| Audio/Speaker | Realtek ALC3281-CG, High Definition Audio |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX201 2x2 .11ax 160MHz, Bluetooth 5.1 |
| Webcam | 720p at 30 fps |
| Card Reader | 1 x microSD-card slot |
| Battery | 4 Cell, 63Whr |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Dimensions (W x D x H) | 12.65 x 8.22 x 0.67" |
| Product Weight (Kg) | 1.36 Kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
This Dell Latitude 7420 laptop has a powerful Intel Core i7-1185G7 11th-generation processor that will ensure responsive performance, multitasking, and entertainment. It has a 14-inch touchscreen FHD LED display that enhances your viewing experience and delivers vibrant images. This Dell laptop has 16GB DDR4 RAM and 512GB NVMe Express drive, webcam, Wi-Fi, Bluetooth, built-in graphics, an LED backlit keyboard, etc.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 7420 X360 Core i7 11th Gen 2-in-1 Touch and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★