Dell Latitude 7430 Core i5 12th Gen 16GB / 512GB
-3%
Price in Bangladesh
৳47,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 12th Gen |
| Processor Speed | Up to 4.8 GHz, 10 Core 12 Threads |
| Screen Size | 14" Anti-glare LED Full HD IPS Display |
| RAM | 16GB |
| Hard Disk | 512GB NVME M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
| Audio/Speaker | Realtek ALC3281-CG, dual stereo speaker |
| Networking | Intel Wi-Fi 6E AX211 2x2 802.11ax 160MHz + Bluetooth 5.2 |
| Webcam | FHD |
| Battery | 54 Watt, Lithium Ion Type Cell |
| Dimensions (W x D x H) | 12.65 x 0.65 x 8.22 inch |
| Product Weight (Kg) | 1.22 kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
This Dell Latitude 7430 laptop features a 12th-generation Intel Core i5 processor, 16GB of RAM, and a 512GB SSD for fast performance. It also has a 14-inch FHD non-touch display, Wi-Fi, Bluetooth, various ports, a built-in web camera, Windows 11 Professional OS, and a 65W AC adapter.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 7430 Core i5 12th Gen 16GB / 512GB and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★