Dell Latitude 5490 Core i5 8th Gen Laptop
-25%
Price Range in Bangladesh
from
৳20,999
to
৳21,800
across 2 sellers
The lowest price of Dell Latitude E5490 in Bangladesh is ৳20,999 only. Buy Dell Latitude E5490 at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳21,800 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 25%
৳28,000
৳ 20,999
Mirpur, Dhaka
Save 7%
৳23,500
৳ 21,800
📋 Dell Latitude E5490 Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Model | ✅ Latitude E5490 |
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8250U 8th Gen |
| Processor Speed | Base Frequency 2.1GHz up to 4.2GHz |
| Screen Size | 14" FHD LED IPS |
| RAM | 8GB DDR4 2400MHz |
| Hard Disk | 256GB M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Stereo Speaker |
| Networking | Intel Dual-Band Wireless-AC 8265 Wi-Fi + BT 4.2 Wireless Card |
| Webcam | Dell True Vision HD Camera |
| Battery | 4-Cell 68Whr Express Charge Capable Battery |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 19.6 x 323.05 x 216 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.6 Kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
Dell Latitude 5490 has an Intel Core i5 8th generation processor, 8GB DDR4 RAM, and 256GB of SSD storage capacity. It also has a 14" display and 3 hours of battery backup. This latitude 2-in-1 laptop provides all-day work with more secure and managed capabilities in a stunning style that you'll be proud to carry. We have the perfect solutions for you to be able to office everywhere, whether you are on the go, at your desk, or working from a coffee.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 5490 Core i5 8th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★