Dell Latitude E6440 Core i7 4th Generation Laptop
-18%
Price in Bangladesh
৳18,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳18,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mohammadpur, Dhaka
Save 18%
৳22,000
৳ 18,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-4610M 4th Generation |
| Processor Speed | 4M Cache, up to 3.70 GHz |
| Screen Size | 14" 4K Supported HD Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 128 GB SSD + 500 GB Hard Disk |
| Disk Type | SSD + HDD |
| Optical Drive | DVD/RW |
| Graphics Card | Intel Graphics 4GB |
| Audio/Speaker | High Quality Speakers |
| Networking | 10/100/1000 Gigabit Ethernet, Wi-Fi, Bluetooth 802.11b/g/n |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | Multi Card Reader |
| Battery | 6-Cell, 60Wh Lithium Ion |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 338 x 232.60 x 31.8mm |
| Product Weight (Kg) | 2.12 Kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
This Dell Latitude E6440 laptop is a powered by Intel Core i7 4th generation processor with a maximum frequency of 3.70 GHz. It has 128 GB SSD + 500 GB HDD storage capacity. The Dell laptop comes with 14" 4K supported HD display. It has an 8GB DDR3 RAM that will provide responsive performance for everyday tasks.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude E6440 Core i7 4th Generation Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★