Dell Latitude E7470 Core i7 6th Gen 128GB M.2 Laptop
-21%
Price in Bangladesh
৳18,500
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳18,500 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 21%
৳23,500
৳ 18,500
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Core i7 6th Generation |
| Processor Speed | 3.0 GHz Clock Speed |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14.1 FHD Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 128GB M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
| Networking | WiFi / LAN / Bluetooth and HDMI |
| Webcam | HD |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 4 Cell, Li-Po Type |
| Product Weight (Kg) | 1.8 Kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
This Dell Latitude E7470 laptop has 6th generation super-fast core i7 3GHz clock speed processor, 128GB M.2 SSD storage capacity, 8GB RAM, 14.1'' touch screen display, 1920 x 1080 pixels resolution. It has a battery backup up to 2 to 3 hours.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude E7470 Core i7 6th Gen 128GB M.2 Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★