Dell Latitude E7470 Core i7 6th Gen 256GB SSD 8GB RAM
-13%
Price Range in Bangladesh
from
৳17,700
to
৳18,500
across 2 sellers
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳17,700 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳18,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 14%
৳20,500
৳ 17,700
Mirpur, Dhaka
Save 26%
৳25,000
৳ 18,500
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Core i7 6th Generation |
| Processor Speed | 3.0 GHz Clock Speed |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14.0 FHD Touch Screen Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Networking | WiFi / LAN / Bluetooth and HDMI |
| Webcam | Yes |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 4 Cell, Li-Po Type |
| Software | Windows |
| Product Weight (Kg) | 1.8 Kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
Dell Latitude E7470 laptop has 6th generation super-fast core i7 3GHz clock speed processor, 256GB SSD storage capacity, 8GB RAM, 14.1'' touch screen display, 1920 x 1080 pixels resolution, battery backup up to 2~3 hours.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude E7470 Core i7 6th Gen 256GB SSD 8GB RAM and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★