Dell Latitude E7470 Core i7 6th Gen 512GB M.2 SSD
-15%
Price in Bangladesh
৳21,999
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳21,999 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 15%
৳26,000
৳ 21,999
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Intact |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7 6th Generation |
| Processor Speed | 2.60 GHz, up to 3.40 GHz with Turbo Boost, 2 Cores, 4 Threads, 4 MB Cache |
| Screen Size | 14.0 FHD Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB PCIe NVMe M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 5500 |
| Networking | Wi-Fi, RJ45 Ethernet, Bluetooth |
| Webcam | HD camera |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 4 Cell, Li-Po Type |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 13.19" x 9.13" x 0.76" |
| Product Weight (Kg) | 1.8 Kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
This Dell Latitude E7470 laptop is a powered by Intel Core i7 6th generation processor with maximum frequency of 3.40GHz and 4MB cache. It has 8GB DDR4 RAM which will provide responsive performance for daily tasks. It has a 512GB PCIe NVMe M.2 SSD that provides ample storage space for documents, files and applications. This laptop comes with 14 inch FHD IPS display.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude E7470 Core i7 6th Gen 512GB M.2 SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★