Dell Latitude E7490 Core i5 8th Gen 16GB RAM Laptop
-5%
Price in Bangladesh
৳25,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell Latitude E7490 Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Model | ✅ Latitude E7490 |
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8250U 8th Generation |
| Processor Speed | Base Frequency 1.70GHz, 3.40GHz Turbo, 6MB Cache |
| Screen Size | 14" Full HD Display |
| RAM | 16GB |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD graphics |
| Audio/Speaker | Dual Speaker |
| Networking | LAN, Wi-Fi, Bluetooth |
| Webcam | HD Video Webcam |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 3 Hours Battery Backup |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
Dell Latitude E7490 laptop comes with a 14" LED display, light-sensitive webcam & noise-canceling digital array mic. Dell laptops have a fingerprint function to provide security to your laptop. Also, this laptop includes 16GB RAM, 256GB SSD drive, LAN, Wi-Fi, and Bluetooth connectivity.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude E7490 Core i5 8th Gen 16GB RAM Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★