Dell OptiPlex 3070 Micro Core i5 8th Gen Brand PC
-18%
Price in Bangladesh
৳18,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell Full Specification
| Item | Desktop PC |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Desktop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 8th Gen |
| Processor Speed | 6-cores, 8500T / 2.1GHz (3.5 GHz), |
| RAM | 8GB DDR4 (installed) / 32GB (max) DDR4 SDRAM |
| Hard Disk | m.2 NVMe 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 630 |
| Audio / Speaker | Built-in speaker, 3.5 mm headphone jack, HDMI 2.0 port supports multichannel audio output |
| Software | Windrows 10 original |
| Other Features | Brand |
📖 Overview
This Dell OptiPlex 3070 PC features an Intel Core i5-8500T 8th generation processor with 2.1GHz speed, DDR4 8GB RAM, 256GB SSD hard drive, built-in speaker, 3.5mm headphone jack, HDMI 2.0 port, Intel UHD Graphics 630 graphics, card slot, hard drive interface, and Windows 10 Pro 64-bit Edition OS.
Be the first to review
Share your experience with Dell OptiPlex 3070 Micro Core i5 8th Gen Brand PC and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★