Dell OptiPlex 3090 Core i5 10th Gen 1TB HDD Tower PC
Price in Bangladesh
৳55,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell OptiPlex 3090 Full Specification
| Item | Desktop PC |
|---|---|
| Model | ✅ OptiPlex 3090 |
| Brand | Dell |
| Desktop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-10500T 10th Generation |
| Processor Speed | 12M Cache, up to 4.60 GHz |
| Monitor | Not Included |
| RAM | 8GB DDR4 2666MHz |
| Hard Disk | 1TB |
| Disk Type | HDD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
| Optical Drive | 8x DVD+/-RW 9.5mm ODD |
| Audio / Speaker | Waves MaxxAudio API |
| Networking | Ethernet RJ-45 |
| Keyboard | USB Wired Keyboard |
| Mouse | USB Wired Mouse |
| Casing | Dell Mini Tower |
| Software | Windows |
📖 Overview
This Dell OptiPlex 3090 Tower PC is powered by an Intel Core i5-10505 processor with a 12M cache and up to 4.60 GHz. It has 8GB DDR4 RAM and 1TB HDD. It also has an Intel Q470 chipset and an integrated Gigabit LAN. It also has a 260-watt power supply and a DVD writer, as well as a Windows 10 operating system.
Be the first to review
Share your experience with Dell OptiPlex 3090 Core i5 10th Gen 1TB HDD Tower PC and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★