Dell OptiPlex 7010 Core i3 13th Gen Tower PC
-4%
Price in Bangladesh
৳55,200
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell Full Specification
| Item | Desktop PC |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Desktop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i3-13100 13th Gen |
| Processor Speed | Base Frequency 3.40GHz, Maximum Turbo Frequency 4.50GHz, 12MB Cache |
| Main Board | Chipset Intel Q670 |
| Monitor | Not Included |
| RAM | 4GB DDR4 Non-ECC |
| Hard Disk | 256GB PCIe NVMe M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD Graphics |
| Optical Drive | DVD RW |
| Networking | 10/100/1000 Mbps Ethernet |
| Keyboard | Yes |
| Mouse | Yes |
| Casing | Dell |
| Software | Windows |
📖 Overview
Dell OptiPlex 7010 is tower desktop PC that is a powered by Intel Core i3 13rd generation processor with Intel UHD Graphics 770 and 12MB cache. This desktop has 4GB DDR4 RAM which allows for very fast access. It also has 256GB SSD storage, so data, videos can be stored safely. It has a 180W EPA internal PSU that can provide enough power for its components.
Be the first to review
Share your experience with Dell OptiPlex 7010 Core i3 13th Gen Tower PC and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★