Dell OptiPlex 7010 Core i5 13th Gen 8GB RAM Tower PC
-6%
Price in Bangladesh
৳73,200
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell Full Specification
| Item | Desktop PC |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Desktop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-13500 13th Gen |
| Processor Speed | Base Frequency 2.5GHz to 4.8GHz, 24MB Cache |
| Main Board | Chipset Intel Q670 |
| Monitor | Not Included |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB PCIe NVMe M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 770 |
| Optical Drive | 8x DVD+/-RW |
| Audio / Speaker | Audio Realtek Audio Controller, ALC3246-CG, High Definition Audio |
| Networking | Ethernet |
| Keyboard | Dell Optical Mouse-MSKB216 |
| Mouse | Dell USB Optical Mouse-MS116 |
| Casing | Dell |
| Software | Windows |
📖 Overview
Dell OptiPlex 7010 is tower desktop PC that is a powered by Intel Core i5 13rd generation powerful processor with Intel UHD Graphics 770 and 24MB cache. This desktop has 8GB DDR4 RAM which allows for very fast access. It also has 256GB SSD storage, so data, videos can be stored safely.
Be the first to review
Share your experience with Dell OptiPlex 7010 Core i5 13th Gen 8GB RAM Tower PC and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★