Dell Precision 5520 Core i7 6th Gen 15" 4K Touch Laptop
-18%
Price in Bangladesh
৳45,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳45,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mohammadpur, Dhaka
Save 18%
৳55,000
৳ 45,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Gaming |
| Processor Type | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 2.40 GHz Base Frequency, 4M Cache |
| Chipset | Mobile Intel CM238 |
| Screen Size | 15" 4K Touch |
| RAM | 16GB DDR4 2400MHz |
| Hard Disk | 1000GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | NVIDIA Quadro M1200 with 4GB dedicated graphics |
| Audio/Speaker | Stereo Speakers |
| Networking | Intel 8265 Dual-Band 2 x 2 802.11 ac Bluetooth V4.2 |
| Webcam | HD |
| Battery | 56Whr Lithium Ion Polymer |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Dimensions (W x D x H) | 22 x 66 x 143mm |
| Product Weight (Kg) | 2 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Dell Precision 5520 is the lightest, thinnest laptop ever and features a 15.6-inch Premier Color 4K Infinity Edge touchscreen display. It is powered by an Intel Core i7 6th generation processor with a maximum turbo frequency of 3.40 GHz. This laptop has the latest version of NVIDIA Quadro M1200 professional dedicated graphics card with 4GB memory which will improve the performance of demanding graphics applications.
Be the first to review
Share your experience with Dell Precision 5520 Core i7 6th Gen 15" 4K Touch Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★