Dell Precision 5520 Core i7 7th Gen 4GB Dedicated
-8%
Price in Bangladesh
৳46,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳46,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Kamalapur, Dhaka
Save 8%
৳50,000
৳ 46,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Core i7 7th Gen |
| Processor Speed | 12M Cache, 2.60 GHz up to 4.50 GHz |
| Chipset | Integrated with a processor |
| Screen Size | 15.6" FHD (1920x1080) Infinity-Edge Display |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB PCIe NVMe M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | 4GB NVIDIA Quadro M1200 Dedicated graphics |
| Audio/Speaker | MaxxAudio Pro by Waves |
| Networking | Intel 8265 Dual-Band 2 x 2 802.11 ac Bluetooth V4.2 |
| Webcam | 720p HD Webcam |
| Battery | 56Whr Lithium Ion polymer |
| Keyboard | standard QWERTY layout with Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 14.06 x 9.27 x 0.45 Inch |
| Product Weight (Kg) | 1.78 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Dell Precision 5520 laptop is powered by an Intel Core i7 7th gen processor that can generate speed 12M Cache, 2.60 GHz up to 4.50 GHz. It has a 15.6" Infinity-Edge display with a resolution of 1920 x 1080 pixels. It includes features of 16GB DDR4 RAM, 512GB PCIe NVMe M.2 SSD, Integrated with a processor, and 4GB NVIDIA Quadro M1200 dedicated graphics.
Be the first to review
Share your experience with Dell Precision 5520 Core i7 7th Gen 4GB Dedicated and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★