Dell Precision 5570 Core i7 12th Gen 16GB RAM Laptop
-20%
Price in Bangladesh
৳95,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Core i7 12th Gen |
| Processor Speed | up to 4.7 GHz |
| Screen Size | 15.6-inch FHD, Anti-Glare, 500 nits, 100% sRGB |
| RAM | 16GB DDR5 RAM |
| Hard Disk | 512GB PCIe NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | No |
| Graphics Card | NVIDIA RTX A1000 with 4GB GDDR6 VRAM |
| Audio/Speaker | Stereo speakers with Waves MaxxAudio, dual-array microphones |
| Networking | Wi-Fi 6E |
| Webcam | 720p FaceTime HD camera |
| Card Reader | Yes |
| Battery | 6-cell, 86 Wh Li-ion battery |
| Keyboard | Backlit spill-resistant keyboard |
| Software | Windows 11 Pro |
| Dimensions (W x D x H) | 11.68 x 344.42 x 230.12mm |
| Product Weight (Kg) | 2.1 kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Precision 5570 laptop is powered by an Intel Core i7 12th generation processor. It has 512GB SSD storage capacity and 16GB RAM. This laptop features a 15.6-inch full HD display, 720p FaceTime HD camera, 6-cell, 86 Wh Li-ion battery, Backlit spill-resistant keyboard, and Stereo speakers.
Be the first to review
Share your experience with Dell Precision 5570 Core i7 12th Gen 16GB RAM Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★