Dell XPS 7390 Core i5 10th Gen 512GB SSD
Price in Bangladesh
৳47,500
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳47,500 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 47,500
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-1035G7 10th Gen |
| Processor Speed | 6M Cache, up to 3.70GHz |
| Screen Size | 13.3" FHD |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 4GB |
| Audio/Speaker | 2 x 2 Watt Built-In Speakers |
| Networking | Wi-Fi 6 AX1650 & Bluetooth 5.0 |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | MicroSD |
| Battery | 4-Cell, 52 WHr |
| Keyboard | Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 11.9 x 7.8 x 0.62" |
| Product Weight (Kg) | 1.23 Kg |
| Series | Dell XPS |
📖 Overview
The Dell XPS 7390 laptop is powered by an Intel Core i5 10th generation processor with a turbo frequency of 3.70 GHz and 6MB cache. This laptop comes with 8GB DDR4 memory clocked at 3200MHz which will allow you smooth multitasking and quick access to frequently used programs. Also, this laptop has 512GB SSD storage which can store documents, files, and videos.
Be the first to review
Share your experience with Dell XPS 7390 Core i5 10th Gen 512GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★