Dell XPS 13 9310 Core i7 11th Gen 13.4" FHD Laptop
Price in Bangladesh
৳75,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳75,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 75,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Ultrabook |
| Processor Type | Intel Core i7-1165G7 11th Gen |
| Processor Speed | Base Frequency 2.90 GHz up to 5.00 GHz, 12MB Cache |
| Screen Size | 13.3" FHD QLED Border Less, Infinityedge Anti-Reflective 500-Nit Display |
| RAM | 16GB DDR4 4267MHz |
| Hard Disk | 512GB M.2 PCIe NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics 8GB |
| Audio/Speaker | 2 x 2.5W 4W peak Stereo |
| Networking | Killer Wi-Fi 6 AX1650 2 x 2, Bluetooth 5.1 |
| Webcam | HD 720P top bezel Webcam |
| Card Reader | 1 x MicroSD Slot |
| Battery | 4-Cell, 52 WHr Integrated batter |
| Keyboard | LED Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 11.64 x 7.82 x 0.58" |
| Product Weight (Kg) | 1.2 Kg |
| Series | Dell XPS |
📖 Overview
This Dell XPS 13 9310 notebook features an Intel Core i7 11th generation processor, 16GB of RAM, and 512GB of internal storage on an M.2 PCIe NVMe SSD. The laptop has a 13.4-inch FHD InfinityEdge display, Corning Gorilla Glass 6, and is impact and scratch-resistant. This laptop comes with a 4-cell, 52-WHr integrated battery and a backlit keyboard.
Be the first to review
Share your experience with Dell XPS 13 9310 Core i7 11th Gen 13.4" FHD Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★