Dell XPS 13-9360 Core i5 7th Gen 8GB RAM 256GB SSD
-19%
Price in Bangladesh
৳27,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳27,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 19%
৳33,500
৳ 27,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-7300U 7th Generation |
| Processor Speed | Turbo Boost up to 3.1 GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 13.3-inch Display |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Stereo speakers professionally tuned with Waves MaxxAudio Pro |
| Networking | Gigabit LAN, Killer 1535 802.11ac 2 x 2 WiFi and Bluetooth 4.1, VGA, HDMI, USB 2.0 |
| Webcam | Widescreen HD 720p webcam with dual array digital microphones |
| Card Reader | Supports SD, SDHC, SDXC |
| Battery | Up to 3 Hours Battery Backup |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Software | Windows 10 Home 64bit |
| Dimensions (W x D x H) | 7.88 x 11.98 x 0.6 inch |
| Product Weight (Kg) | 1.228 Kg |
| Series | Dell XPS |
📖 Overview
This Dell XPS 13-9360 comes with a powerful Intel Core i5-7300U 7th generation processor with a turbo frequency of 3.1 GHz. Also, it has some amazing features such as 13.3-inch display, stereo speakers professionally tuned with Waves MaxxAudio Pro, widescreen HD 720p webcam with dual array digital microphones, supports SD/ SDHC/ SDXC, backlit keyboard, up to 3 hours battery backup, Windows 10 Home 64bit software, 8GB RAM, and 256GB SSD Hard Disk storage capacity.
Be the first to review
Share your experience with Dell XPS 13-9360 Core i5 7th Gen 8GB RAM 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★