Dell XPS 13 9370 Core i5 8th Gen
-9%
Price in Bangladesh
৳38,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳38,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 10%
৳42,000
৳ 38,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8250U 8th Gen |
| Processor Speed | 1.60GHz up to 3.40GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 13.3'' FHD Infinity Edge Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB SSD |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel R UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Stereo Speakers with Waves Maxx Audio Pro 1W x 2 = 2W Total |
| Networking | 802.11ac 2 x 2 a, Bluetooth |
| Webcam | HD Camera |
| Battery | 4-Cell, 52WHr |
| Keyboard | Backlit LED Keyboard |
| Dimensions (W x D x H) | 11.6 x 302 x 199mm |
| Product Weight (Kg) | 1.21 kg |
| Series | HP Probook |
📖 Overview
This Dell XPS 9370 laptop is powered by a powerful Intel Core i5 8th generation processor with a base frequency of 1.60 GHz to 3.40 GHz and 6 MB cache. The laptop features a 13.3-inch InfinityEdge non-touch display with a resolution of 3840 x 2160 pixels. It has 8GB DDR4 RAM for multitasking and smooth multi-sided browsing, and a 256GB SSD for storing data and other files.
Be the first to review
Share your experience with Dell XPS 13 9370 Core i5 8th Gen and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★