Dell XPS 13 9370 Core i7 8th Gen 256 GB SSD Laptop
Price in Bangladesh
৳37,999
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳37,999 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 37,999
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7 8th Gen |
| Processor Speed | 1.8 GHz Base Frequency Up to 4.2 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 8 MB Cache, 4 Cores |
| Chipset | Intel Chipset |
| Screen Size | 13" FHD Display |
| RAM | 8 GB DDR3 |
| Hard Disk | 256GB Solid State Drive |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | No |
| Graphics Card | 8 GB Share Graphic |
| Audio/Speaker | Dual Stereo Speakers |
| Networking | Killer 1435 802.11ac 2x2, Bluetooth |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Card Reader | Yes |
| Battery | 4-Cell, 52 WHr Li-ion |
| Keyboard | Backlit |
| Software | Windows 10 |
| Dimensions (W x D x H) | 11.6 x 302 x 199mm |
| Product Weight (Kg) | 1.25 Kg |
| Series | Dell XPS |
📖 Overview
The Dell XPS 13 9370 laptop is powered by an Intel Core i7 8th generation processor with 8 GB share graphics. It has 8GB DDR3 RAM and 256GB SSD storage capacity. This laptop has Killer 1435 802.11ac 2x2, and Bluetooth technology for network connectivity which makes video gaming and internet browsing faster. It also has a 4-cell, 52-wire Li-ion battery that provides more than 3 hours of backup.
Be the first to review
Share your experience with Dell XPS 13 9370 Core i7 8th Gen 256 GB SSD Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★