Dell XPS 13 9380 Core i7 8th Gen 16GB RAM 4K Display
-12%
Price in Bangladesh
৳42,500
from 1 seller
The lowest price of Dell xps 13 9380 core i7 8th gen 16gb ram 4k display in Bangladesh is ৳42,500 only. Buy Dell xps 13 9380 core i7 8th gen 16gb ram 4k display at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 12%
৳48,500
৳ 42,500
📋 Used Laptop Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-8265U 8th Gen |
| Processor Speed | 6 MB Cache, 4 Core, up to 3.90 GHz |
| Screen Size | 13.3" 4K Display |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB NVME |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | 4GB Intel Graphics |
| Audio/Speaker | Stereo Speakers with Waves Maxx Audio Pro 1 W x 2 = 2 W Total |
| Networking | Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.1 |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | 2.1 MicroSD Card Reader |
| Battery | Long Time Battery Backup |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 302 x 199 x 7.8 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.23 kg |
| Series | Dell XPS |
📖 Overview
This Dell XPS 13 9380 laptop includes a 13.3" 4K Display and a powerful Core i7 8th generation processor with 8 MB cache, 4 cores, and a clock speed of up to 4.60 GHz. It contains stereo speakers and Waves Maxx Audio Pro, allowing users to hear real-time audio. It has 16 GB of DDR4 RAM, as well as a 256 GB M.2 NVME SSD. Moreover, this laptop offers a 2.1 MicroSD Card Reader.
Be the first to review
Share your experience with Dell XPS 13 9380 Core i7 8th Gen 16GB RAM 4K Display and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★