Dell XPS 13 9380 Core i7 8th Gen 16GB RAM Touch Laptop
Price Range in Bangladesh
from
৳45,000
to
৳46,000
across 2 sellers
The lowest price of Dell XPS 13 9380 in Bangladesh is ৳45,000 only. Buy Dell XPS 13 9380 at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳46,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 45,000
ElephantRoad, Dhaka
Save 12%
৳52,000
৳ 46,000
📋 Dell XPS 13 9380 Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Model | ✅ XPS 13 9380 |
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7 8th Generation |
| Processor Speed | 8 MB Cache, 4 Core, Up to 4.60 GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 13.3-Inch Infinity Edge 4K Touch Display |
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Hard Disk | 256 GB M.2 NVME SSD |
| Disk Type | SSD + HDD |
| Graphics Card | 8 GB Intel Graphics |
| Audio/Speaker | Stereo Speakers with Waves Maxx Audio Pro 1 W x 2 = 2 W Total |
| Networking | Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.1 |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | 2.1 MicroSD Card Reader |
| Battery | Long Time Battery Backup |
| Software | Windows |
| Product Weight (Kg) | 1.23 kg |
| Other Features | 302 x 199 x 7.8 mm |
| Series | Dell XPS |
📖 Overview
Dell XPS 13 9380 laptop includes an 4K touch display and a powerful Core i7 8th generation processor with 8 MB cache, 4 cores, and a clock speed of up to 4.60 GHz. It has 16 GB of DDR4 RAM, as well as a 256 GB M.2 NVME SSD and a metal body that looks so classy. It contains stereo speakers and Waves Maxx Audio Pro, allowing users to hear real-time audio.
Be the first to review
Share your experience with Dell XPS 13 9380 Core i7 8th Gen 16GB RAM Touch Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★