Dell Xps 15 9510 Core i9 11th Gen 32GB RAM 4GB Graphics
-3%
Price in Bangladesh
৳160,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Gaming |
| Processor Type | Intel Core i9-11900H 11th Gen |
| Processor Speed | 24M Cache, up to 4.80 GHz |
| Screen Size | 15.6 Inch FHD+ InfinityEdge Anti-Glare 500-Nit Touch Display |
| RAM | 16GB DDR4 3200MHz |
| Hard Disk | 1TB M.2 PCIe NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel UHD 16GB Graphics with NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti 4GB GDDR6 |
| Audio/Speaker | Stereo Speakers Professionally tuned with Waves MaxxAudio Pro |
| Networking | Killer Wi-Fi 6 AX1650 (2x2), Bluetooth 5.1 |
| Webcam | RGB IR HD Camera |
| Card Reader | 1 x microSD slot |
| Battery | 6-Cell, 86WHr |
| Keyboard | Black Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 380 x 258 x 22.7" mm |
| Product Weight (Kg) | 2.4 Kg |
| Series | Dell XPS |
📖 Overview
The Dell Xps 15 9510 laptop is powered by an Intel Core i9 11th generation powerful processor that features 8 cores and 16 threads and has a threaded performance of 2.50GHz. It has Nvidia RTX 3050Ti a 4GB dedicated graphics card which will give great performance for gaming and video editing, programming, and other tasks. This laptop has 32GB of memory in two slots and can be expanded up to 64 GB. This Dell laptop comes with a 1TB M.2 PCIe NVMe SSD that will provide ample storage space for your documents, files, and media.
Be the first to review
Share your experience with Dell Xps 15 9510 Core i9 11th Gen 32GB RAM 4GB Graphics and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★