Dell XPS 9370 Core i5 8th Gen 16GB RAM 13.3" FHD Laptop
-4%
Price in Bangladesh
৳40,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳40,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 5%
৳42,000
৳ 40,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8250U 8th gen processor |
| Processor Speed | 1.6GHz up to 3.4GHz Frequency Speed |
| Chipset | Integrated with Processor |
| Screen Size | 13.3'' FHD Infinity Edge display |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB M.2 NVME |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | 4GB Intel UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | 1W x 2 = 2W total 4 digital array microphone |
| Networking | 802.11ac 2 x 2 a, Bluetooth |
| Webcam | HD 720p camera |
| Card Reader | MicroSD |
| Battery | 4-Cell, 52WHr, Integrated battery and up to 6 hours backup |
| Keyboard | Backlit keyboard |
| Software | Windows |
| Ports | Type-C, Headphone jack, Display port |
| Dimensions (W x D x H) | 11.6 x 302 x 199mm |
| Product Weight (Kg) | 2.67Kg |
| Series | Dell XPS |
📖 Overview
Dell XPS 9370 laptop comes with an intel core i5 8th gen processor that provides 1.6 GHz speed and up to 3.4 GHz speed. It includes a 13.3'' FHD Infinity Edge display with 100% sRGB color, 400-nits, 1500:1 contrast ratio, anti-reflective, and 178° wide viewing angle. It also contains 16GB of DDR4 RAM and 256GB of SSD. This laptop's configuration makes it perfect for programming, graphics design, Autocard, and similar heavy work.
Be the first to review
Share your experience with Dell XPS 9370 Core i5 8th Gen 16GB RAM 13.3" FHD Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★