Dell XPS 9370 Core-i7 8th Gen 13.3'' 4K Touch Display
-21%
Price in Bangladesh
৳39,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Core-i7 8th Gen |
| Processor Speed | 1.80GHz up to 4.00 GHz, 8M Cache |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 13.3'' 4K Infinity Edge touch display |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Stereo speakers professionally tuned with Waves Max , Audio Prot 1W x 2 = 2W total 4 Digital Array Microphones, Far Field Cortana Capable |
| Networking | 4 lanes of PCI Express Gen 3, Killer 1435 802.11ac 2 x 2 a |
| Webcam | Widescreen HD 720p webcam with 4 array digital microphones, Windows Hello compliant infrared camera |
| Battery | 4-cell, 52WHr Li-ion |
| Keyboard | Full size, backlit MagLev keyboard |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 0.3 x 11.9 x 7.8 inch |
| Product Weight (Kg) | 1.21Kg |
| Series | Dell XPS |
📖 Overview
This Dell XPS 9370 is a laptop that has a 13.3 inch 4K Infinity Edge touch display. It comes with a Core i7 8th Gen processor with a speed of 1.80GHz up to 4.00 GHz, 8M Cache. Also, it has 8GB RAM and 256GB SSD. It is perfect for those who need a laptop that can handle a variety of tasks, from work to gaming, without sacrificing performance.
Be the first to review
Share your experience with Dell XPS 9370 Core-i7 8th Gen 13.3'' 4K Touch Display and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★