Desktop Computer Core i5 16GB RAM with 19" Monitor
-22%
Price in Bangladesh
৳16,200
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Desktop PC Full Specification
| Item | Desktop PC |
|---|---|
| Desktop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 2400 3.20GHz |
| Processor Speed | 3.20GHz |
| Main Board | Gigabyte Motherboard |
| Monitor | Samsung 19 Inch |
| RAM | 16GB ADATA |
| Hard Disk | 1TB / 256GB SSD |
| Disk Type | SSD + HDD |
| Graphics Card | Intel Built-in 2-GB |
| Keyboard | A4-Tech |
| Mouse | A4-Tech |
| Casing | OVO/Gigasonic |
| Software | Windows 11pro |
📖 Overview
The desktop computer with 16GB RAM and a 19" monitor is basically designed with an Intel Core i5 2400 3.20GHz processor and a Gigabyte motherboard. This standard desktop PC offers reliable performance. It has 16GB ADATA RAM to ensure multitasking. Moreover, it has an Intel built-in -Includes 2-GB graphics card that offers crisp visuals and A4-Tech keyboard and mouse ensure comfortable navigation.
Be the first to review
Share your experience with Desktop Computer Core i5 16GB RAM with 19" Monitor and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★