Desktop PC Core i5 3rd Gen 16GB RAM / 240GB SSD
-12%
Price in Bangladesh
৳14,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Desktop PC Full Specification
| Item | Desktop PC |
|---|---|
| Desktop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 3rd Generation |
| Processor Speed | 6M Cache, up to 3.60GHz |
| Main Board | H61 Esonic |
| Monitor | Dell 19-inch LED, HD 2 MARK ASI |
| RAM | Adata 16GB DDR3 1600 BUS |
| Hard Disk | WD 240GB 7200 RPM SSD |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel 8GB Builtin Graphics HD |
| Audio / Speaker | Built-in Audio |
| Networking | Wired 10/100/1000 Gigabit Ethernet Network |
| Keyboard | Included |
| Mouse | Included |
| Modem | 3G/4G Support |
| Casing | Gigasonic |
📖 Overview
This Desktop PC features an Intel Core i5 3rd generation processor with a clock speed of up to 3.60GHz. Besides, This PC has impressive specs, including a 19" Dell LED monitor, built-in audio, 16GB RAM, 240GB SSD, 8GB Builtin Graphics, and an ATX Gigasonic casing
Be the first to review
Share your experience with Desktop PC Core i5 3rd Gen 16GB RAM / 240GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★