Desktop PC Core i3 6th Gen 8GB RAM with 19" LED Monitor
-13%
Price in Bangladesh
৳18,999
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Desktop PC Full Specification
| Item | Desktop PC |
|---|---|
| Desktop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i3-6100 6th Generation |
| Processor Speed | 3.7 GHz Clock Speed, 3MB Smart Cache |
| Main Board | Gigabyte H110M-S2 |
| Monitor | Starex 19" LED Monitor |
| RAM | New 8 GB DDR3 1600MHz |
| Hard Disk | Old Hitachi 1TB |
| Disk Type | HDD |
| Graphics Card | Built-in 4GB |
| Audio / Speaker | HD Realtek |
| Networking | LAN, USB, Wi-Fi |
| Keyboard | USB Standard |
| Mouse | USB Optical |
| Casing | SkyView ATX Casing |
| Software | Windows |
📖 Overview
Desktop PC has Intel Core i3 6th generation processor, Gigabyte H110M-S2 motherboard, Starex 19-inch LED monitor, 8GB DDR3 RAM, USB mouse and keyboard, and SkyView ATX casing.
Be the first to review
Share your experience with Desktop PC Core i3 6th Gen 8GB RAM with 19" LED Monitor and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★