Desktop PC Core i3 6th Gen 16GB / 256GB SSD
-7%
Price in Bangladesh
৳15,600
from 1 seller
The lowest price of Desktop pc core i3 6th gen 16gb / 256gb ssd in Bangladesh is ৳15,600 only. Buy Desktop pc core i3 6th gen 16gb / 256gb ssd at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 7%
৳16,800
৳ 15,600
📋 Desktop PC Full Specification
| Item | Desktop PC |
|---|---|
| Desktop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i3 6th Generation |
| Processor Speed | 3.40 GHz |
| Main Board | Asus H110M NVMe Supported Motherboard |
| Monitor | Not Included |
| RAM | 16GB DDR-4 ( 2666 MHz ) |
| Hard Disk | 256GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | 4GB Build In On HD Graphic |
| Networking | LAN / Ethernet |
| Keyboard | N/A |
| Mouse | N/A |
| Casing | Value Top ATX Strong Casing |
| Software | Windows 10, 64-Bit |
📖 Overview
This Desktop PC comes with an Intel Core i3 6th Generation processor with a clock speed of 3.40 GHz and 3MB Cache. It has 16GB DDR4 RAM, 256GB SATA SSD, 4GB Built-In On HD Graphics, and an Asus H110M NVMe-supported motherboard. Moreover, it offers a Value Top ATX strong casing.
Be the first to review
Share your experience with Desktop PC Core i3 6th Gen 16GB / 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★