Desktop PC Core i5 3rd Gen 8GB RAM 256GB SSD
-15%
Price in Bangladesh
৳16,800
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Desktop PC Full Specification
| Item | Desktop PC |
|---|---|
| Desktop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 3rd Gen |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Main Board | Gigabyte H81M-DS2 3rd Gen |
| Monitor | Used Samsung 22" LED |
| RAM | AData 4GB DDR3 1600MHz |
| Hard Disk | KingFast 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 2500 |
| Audio / Speaker | Realtek HD Audio |
| Networking | 10 / 100 / 1000 Mbps |
| Keyboard | N/A |
| Mouse | N/A |
| Modem | 4G Support |
| Casing | ViewATX Standard Casing |
| Software | Windows |
📖 Overview
Desktop PC has a powerful Intel Core i5 3rd generation processor, making it ideal for everyday use. It contains AData 8GB of RAM and a 256GB SSD for better performance. It comes with an ATX case with a ATX 24pin 500W power supply.
Be the first to review
Share your experience with Desktop PC Core i5 3rd Gen 8GB RAM 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★