Desktop PC Core i5 6th Gen 8GB RAM & 512GB SSD
-9%
Price in Bangladesh
৳25,000
from 1 seller
The lowest price of Desktop pc core i5 6th gen 8gb ram & 512gb ssd in Bangladesh is ৳25,000 only. Buy Desktop pc core i5 6th gen 8gb ram & 512gb ssd at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 9%
৳27,500
৳ 25,000
📋 Desktop PC Full Specification
| Item | Desktop PC |
|---|---|
| Desktop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-6400 6th Generation |
| Processor Speed | Base Frequency 2.80GHz, 6MB Cache |
| Main Board | Gigabyte GA-B150-HD3 |
| Monitor | 21.45'' Revenger Optix G22FW |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB SATA |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Build in on HD Graphic 3GB |
| Audio / Speaker | Realtek GbE LAN chip (1000 Mbit/100 Mbit) |
| Networking | 100/1000Mmbps |
| Keyboard | RGB Gaming USB |
| Mouse | RGB Gaming Mouse USB |
| Modem | 3G / 4G Support |
| Casing | RGB Casing Mini Gaming OVO 2 fan Front Side |
📖 Overview
This desktop PC arrives with an Intel Core i5 6th generation processor that can produce 2.8GHz base frequency speed & 3.30GHz turbo boost speed. With this configuration processor, the PC can offer a smooth & lag-free gaming or browsing performance. Additionally, it also includes 8GB RAM, 512GB SSD, Build HD Graphic 3GB, and RGB Gaming Mouse USB.
Be the first to review
Share your experience with Desktop PC Core i5 6th Gen 8GB RAM & 512GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★