Desktop PC Core i7 4th Gen 16GB RAM
-9%
Price in Bangladesh
৳19,500
from 1 seller
The lowest price of Desktop pc core i7 4th gen 16gb ram in Bangladesh is ৳19,500 only. Buy Desktop pc core i7 4th gen 16gb ram at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 9%
৳21,500
৳ 19,500
📋 Desktop PC Full Specification
| Item | Desktop PC |
|---|---|
| Desktop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7 4th Generation |
| Processor Speed | 3.50GHz Clock Speed |
| Main Board | Gigabyte H81M-DS2 |
| Monitor | Hi Power 22" Full HD Monitor |
| RAM | AData 16GB DDR4 1600MHz |
| Hard Disk | Kingfast 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Graphics Card 8GB Built-In |
| Audio / Speaker | Realtek GbE LAN chip (1000 Mbit/100 Mbit) |
| Networking | 100 / 1000Mbps |
| Keyboard | Hi Power X1 |
| Mouse | HP USB |
| Modem | 3G / 4G Support |
| Casing | SkyView ATX Casing |
| Software | Windows |
📖 Overview
This PC offers a Hi Power 22" Full HD Monitor. It comes with an Intel Core i7 4th generation processor that allows for smooth performance during activities such as gaming, programming, freelancing, and editing, with a clock speed of up to 3.50GHz. Besides, This PC has impressive specs, including 16GB RAM, 256GB SSD, 5 GT/s bus speed, a built-in 8 GB graphics card, and a SkyView ATX Casing.
Be the first to review
Share your experience with Desktop PC Core i7 4th Gen 16GB RAM and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★