Desktop PC Intel Core i7 3rd Gen 8GB RAM
-12%
Price in Bangladesh
৳11,000
from 1 seller
The lowest price of Desktop pc intel core i7 3rd gen 8gb ram in Bangladesh is ৳11,000 only. Buy Desktop pc intel core i7 3rd gen 8gb ram at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 12%
৳12,500
৳ 11,000
📋 Desktop PC Full Specification
| Item | Desktop PC |
|---|---|
| Desktop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-3770 3rd Generation Processor |
| Processor Speed | Base Frequency 3.40GHz up to 3.80GHz, 8MB Cache |
| Main Board | Intel Chip H-61M |
| RAM | 8GB DDR3 (4 x 2) 1600 BUS |
| Hard Disk | 1000GB HDD or 240GB SSD |
| Disk Type | SSD + HDD |
| Graphics Card | 3GB Bilting Intel HD 3000 |
| Audio / Speaker | HD Realtek Port |
| Networking | 100 / 1000Gbps LAN Port |
| Keyboard | Platinum USB |
| Mouse | USB Dell |
| Casing | ATX Express Casing |
| Software | Free Dous |
📖 Overview
Intel H-61M motherboard, Intel Core i7-3770 3rd generation processor, 8GB DDR3 memory, maximum turbo frequency 3.80GHz, USB standard keyboard.
Be the first to review
Share your experience with Desktop PC Intel Core i7 3rd Gen 8GB RAM and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★