Gaming PC Ryzen-5 3600G 8GB / 256GB SSD
-7%
Price in Bangladesh
৳19,000
from 1 seller
The lowest price of Gaming pc ryzen-5 3600g 8gb / 256gb ssd in Bangladesh is ৳19,000 only. Buy Gaming pc ryzen-5 3600g 8gb / 256gb ssd at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 7%
৳20,500
৳ 19,000
📋 Desktop PC Full Specification
| Item | Desktop PC |
|---|---|
| Desktop Type | Gaming |
| Processor Type | AMD Ryzen 5 3400G |
| Processor Speed | 3.6GHz Up to 4.2GHz, 16-Cores and 12-Threads |
| Main Board | B-450MK |
| Monitor | Not Included |
| RAM | Adata 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Radeon RX Vega 11 Graphics |
| Audio / Speaker | Built-In |
| Networking | LAN, USB, Wi-Fi |
| Keyboard | USB Standard |
| Mouse | USB Standard |
| Modem | 3G/4G Support |
| Casing | RGB Gaming Case |
📖 Overview
This Gaming PC is powered by an AMD Ryzen 5 3600 processor that can generate speeds Up to 4.2GHz. It has a B-450MK motherboard, Adata 8GB DDR4 RAM, 256GB NVMe SSD, Radeon RX Vega 11 Graphics card, RGB Gaming Case, USB standard mouse, and keyboard.
Be the first to review
Share your experience with Gaming PC Ryzen-5 3600G 8GB / 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★