Gaming PC Ryzen 5 5600GT 16GB / 256GB SSD
-12%
Price in Bangladesh
৳29,000
from 1 seller
The lowest price of Gaming pc ryzen 5 5600gt 16gb / 256gb ssd in Bangladesh is ৳29,000 only. Buy Gaming pc ryzen 5 5600gt 16gb / 256gb ssd at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 12%
৳33,000
৳ 29,000
📋 Desktop PC Full Specification
| Item | Desktop PC |
|---|---|
| Desktop Type | Gaming |
| Processor Type | AMD Ryzen 5 5600GT |
| Processor Speed | Up to 4.6 GHz |
| Main Board | MSI B450M-K |
| Monitor | Not Included |
| RAM | Alimoto 16GB 3200MHz |
| Hard Disk | 256GB NVME |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Built-In 8GB Graphics |
| Keyboard | Keyboard & Mouse Combo Set (RGB) |
| Casing | Ice-Cool White and Black Casing |
| Software | Standard |
📖 Overview
This gaming PC is powered by an AMD Ryzen 5 5600GT processor that can generate a base clock speed of 3.6 GHz and a maximum boost clock speed of 4.6 GHz. It has an MSI B450M-K powerful motherboard, Alimoto 16GB 3200MHz RAM, a 256GB NVMe SSD, Ice-Cool White and Black Casing, a Monarch 350WW power supply, and an RGB keyboard and mouse combo set.
Be the first to review
Share your experience with Gaming PC Ryzen 5 5600GT 16GB / 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★