Gaming PC Ryzen 7 7700 16GB RAM 512GB SSD
-5%
Price in Bangladesh
৳52,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Desktop PC Full Specification
| Item | Desktop PC |
|---|---|
| Desktop Type | Gaming |
| Processor Type | AMD Ryzen 7 7700 |
| Processor Speed | 3.8GHz Up to 5.3GHz |
| Main Board | MSI PRO B650M-P DDR5 AMD AM5 mATX |
| RAM | Kingston 16GB DDR5 6000MHz |
| Hard Disk | 512GB M.2 2280 NVMe PCIe Gen4x4 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | 8GB Build In On HD Board |
| Audio / Speaker | Built in speaker |
| Networking | LAN / Ethernet |
| Keyboard | Standard |
| Mouse | Standard |
| Casing | Standard RGB Casing |
📖 Overview
This gaming PC is powered by an AMD Ryzen 7 7700 processor that can generate speed up to 5.3GHz so, it provides good performance while working. Also, it includes MSI PRO B650M-P DDR5 AMD AM5 ATX motherboard, 8GB Build In On HD Board graphics card, Kingston 16GB DDR5 6000MHz RAM, 512GB M.2 2280 NVMe PCIe Gen4x4 SSD, and standard RGB casing.
Be the first to review
Share your experience with Gaming PC Ryzen 7 7700 16GB RAM 512GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★